OMÜ Kurupelit Kampüsü Sürekli Eğitim Merkezi 55200 Atakum, Samsun TÜRKİYE

OMÜSEM ETKİLİ KONUŞMA HİTABET VE DİKSİYON SEMİNERİ

08.11.2019

Sürekli Eğitim Merkezimizin (OMÜSEM Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) personeli hizmet içi eğitim programı devam ediyor.

Kasım ayı programı Dr. Öğr. Üyesi Buğra Genç’in “Etkili Konuşma Hitabet ve Diksiyon” semineri ile başladı. Dr. Öğr. Üyesi Genç; “Diksiyon; seslerin, harflerin, hecelerin, sözcüklerin vurguların, anlam ve heyecan duraklarının hakkını vererek söyleme biçimidir, diksiyon çalışmaları, fonetik ve artikülasyon tekniklerine hakim olmadan icra edilemez.” dedi.

Fonetiğin ses bilgisi olduğu, seslerin oluşumunu, aktarılmasını ve algılanmasını incelediğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Genç, doğru nefes alımının önemine değinerek nefes organlarını ve işlevlerini anlattı.

Diyafram nefesi ile akciğer nefesi arasındaki fark, yapılan uygulama ile daha da anlaşılırken boyun-omuz rahatlama, yüz kasları, dudak ısınma, dil ısınma çalışmalarının ardından tekerleme alıştırmaları ve yanlış söylenen sözcüklerin uygulamalı olarak doğru söyleniş biçimleri üzerinde duruldu.

SASKİ Toplantı Salonunda gerçekleştirilen hizmet içi eğitim programı 13 Kasımda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun anlatılmasıyla sürecek.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: